Diamonds Are Forever
Vem har sagt att en ring måste va rund? Den kan även va fyrkantig och ja, det är bekvämt!
Om man tittar på fingret så är det mer fyrkantigt än runt och dessa ringar sitter jätteskönt om fingret. Dessa vigselringar har jag nyligen designat och tillverkat till två goda vänner som ville ha något lite annorlunda än en vanlig rund ring. Fördelen med fyrkantig ring är att diamanterna på sidan av ringen alltid kommer sitta uppåt...den kommer inte snurra runt.
Det är alltid en speciell känsla att tillverka vigselringar, runda som fyrkantiga ;) Att få äran att göra något som är så viktigt för två människor som älskar varandra!
Dessa ringar är av vitguld med 11 st briljanter.
Love/ Annika
Kommentera gärna inlägget:
Senaste inlägg
Senaste kommentarer
-
anna » Smyckesaskar med logga: ”hej, jag ligger ute och letar efter smyckes askar till ett bra pris, har du någo..”
-
Marie järrestedt » Smider planer till nästa utställning: ”Gillar dina smycken. ”
-
William Timborn » Smyckesaskar med logga: ”Jag och några klasskamrater driver just nu ett UF och undrar vart ifrån du har b..”
-
Paola » Smider planer till nästa utställning: ”Kul, det vill jag komma o se, älskar de svarta stenarna. Kram//Paola”
-
jenny » DesignTorgets jubileumsmycke "Happy Heart": ”Hej! Önskade mig "egen tid" när jag fyllde år, jag är så förtjust i detta lilla..”
Tack Emelie!!
19 mars 2012 12:57:21
Kram
kramar
4 december 2011 11:07:19
31 oktober 2011 10:47:13