Började göra silversmycken år 2002 och är utbildad smyckesdesigner.
Studerar just nu vidare till guldsmed via Danmarkts tekniska skola. En fyra årig utbildning som varvas med skola och praktik. Tar mitt gesällbrev hösten 2013.
Är bosatt på Gotland och lever i en inspirerande miljö.... pendlar till Stockholm där jag sitter som lärling hos guldsmedsmästare Rolf Karlsson på Lilla Essingen. Samt till Köpenhamn någon månad om året.
Som guldsmed jobbar man i både guld, platina och silver. Just nu skapar jag mest smycken i silver, fördelen med det är att man har råd att vara lite kreativ, men tekniken är densamma.
AG är inte enbart mina initialer utan även den kemiska benämningen för silver. Alla smycken är handgjorda och har en individuell design, inget är det andra likt.
Jag vill att du ska känna dig speciell och att ditt smycke ska vara pricken över i:et till din outfit.
Mitt formspråk består av enkla linjer och många smycken är stora och fångar ögat. Jobbar på beställning till största delen, både i guld och silver, så har du någon egen idé så hjälper jag dig gärna att förverkliga den. Antingen något du vill unna dig själv eller ge bort i present.
Varför inte sätta ett budskap till dig själv på ditt smycke! Något du bär med dig och påminner dig om varje dag och känner dig stärkt eller glad av.
Unna dig själv eller den du bryr dig om något vackert!